Anyakönyvi Hivatal
Az Anyakönyvi Hivatal hatáskörébe tartozik:
Illetékesség:
-
ügyfél lakóhelye,
-
házasságkötés helye,
-
haláleset helye szerint
Az eljárás megindítása:
-
érintett ügyfél
-
anyakönyvvezető
Az eljárás jogi alapja:
-
A házasságról, a családról és a gyámságról szóló 1952. évi IV. törvény 3. §-a
-
A Magyar állampolgárságról szóló 1993. évi LV. tv. 13. § (1) bek.
-
Az anyakönyvekről, a házasságkötési eljárásról és a névviselésről szóló 1982. évi 17. tvr. 2. §.
-
A Magyar állampolgárságról szóló 1993. évi LV. tv. végrehajtásáról szóló 125/1993. (IX.22.) Korm. r. 5. §.
-
Az anyakönyvekről, a házasságkötési eljárásról és a névviselésről szóló 6/2003. (III.7.) BM. r. 3. §.
Ügyintéző:
Takács-Csaba Erika anyakönyvvezető
Elérhetőségek:
-
Levelezési cím: 2425 Nagykarácsony, Petőfi utca 27. 4. sz. iroda
-
Tel.: (06 25) 507 - 260/11. mellék
-
Fax: (06 25) 507 - 260/18. mellék
Az Anyakönyvi Hivatal ügyfélfogadási ideje megegyezik a Polgármesteri Hivataléval:
Ügyfélfogadási rend |
||
Hét napja |
Délelőtt |
Délután |
Hétfő |
800 - 1200 |
- |
Kedd |
800 - 1200 |
- |
Szerda |
800 - 1200 |
1300 - 1600 |
Csütörtök |
- |
- |
Péntek |
800 - 1200 |
- |
A születési anyakönyvi kivonatot az az anyakönyvvezető adhatja ki, ahol az érintett született. Házasságit, ahol a házasságot kötötték és halottit, ahol a halálesetet történt. Ha szóbeli kérelem formájában kérik, akkor a születési, házassági és halotti anyakönyvi kivonat kiadásához szükséges:
-
az iratot kikérő személyazonosító igazolványa felmutatásra,
-
illetve bemondásra az anyakönyvi kivonatban szereplő személyi adatai:
-
születési anyakönyvi kivonat esetén: a született születési ideje, neve,
-
házassági anyakönyvi kivonat esetén: házasságkötés időpontja, házastársak neve,
-
halotti anyakönyvi kivonat esetén: halálesete ideje, elhalt neve
-
illetve ha illetékköteles ügyben kéri, akkor 2.000 Ft-os illetékbélyeg.
-
Ha a kérelmező nem tud személyesen eljönni Hivatalunkba a kért anyakönyvi kivonatért, akkor az anyakönyvi kivonat levélben, postai úton is kérhető, mi válaszul megküldjük a kért okiratot.
Ebben az esetben az írásos kérelemben le kell írni, hogy:
-
milyen anyakönyvi kivonatot kér,
-
az anyakönyvi bejegyzésben szereplő személy(ek) személyi adatait,
-
milyen célra szeretné felhasználni az anyakönyvi kivonatot, (ha ez a cél illetékköteles, akkor mellékelni kell felragasztatlanul egy 2.000 Ft-os illetékbélyeget is), illetve
-
azt a címet, ahová küldhetjük a kért okiratot.
Az anyakönyvi kivonat:
-
Illetékmentes az alábbi esetekben:
-
személyazonosító igazolvány vagy jogosítvány igényléséhez,
-
születés és haláleset anyakönyvezéséhez más helységbe,
-
gyámhatóság előtt indított ügyekhez,
-
holtnak nyilvánításhoz, ill. halál tényének megállapításához a bíróságra,
-
családi jogállás rendezéséhez,
-
iskolai beiratkozáshoz,
-
GYES-hez, GYED-hez, családi pótlékhoz, egyéb szociális juttatásokhoz,
-
munkaviszony létesítéséhez,
-
munkanélküli segélyhez,
-
orvosi ellátásokhoz,
-
bármilyen költségmentességhez,
-
kárpótláshoz.
-
-
Illetékköteles az alábbi esetekben:
-
útlevélhez,
-
külföldi felhasználásra bármilyen cél esetében is,
-
ha csak azért, mert elveszett, és meglegyen,
-
bírósághoz, váláshoz, egyéb eljárásokhoz,
-
ügyvédhez, közjegyzőhöz,
-
APEH-nél folytatott eljáráshoz,
-
földhivatalhoz,
-
házasságkötésre bejelentkezéshez
-
Nagykarácsony közigazgatási területén élve született gyermek születéséről élve- születési jegyzőkönyvet állít ki a születésnél közreműködő orvos, amelyet a születést követő napon el kell juttatni az anyakönyvvezetőhöz, anyakönyvezés céljából. Az anyakönyvvezető az élve született gyermekről születési anyakönyvi kivonatot állít ki. A kivonatot és a személyi azonosítót tartalmazó lakcímigazolványt a szülők, vagy meghatalmazással hozzátartozók is átvehetik a személyazonosságukat igazoló okiratuk bemutatásával.
Az ügyintézéshez az ügyfél részéről szükséges dokumentumok:
-
házasságban született gyermek esetében: érvényes házassági anyakönyvi kivonat,
-
házasságon kívül született gyermek esetén: teljes hatályú apai elismerésről tett nyilatkozat.
Az újszülöttről kiállított anyakönyvi kivonat és a személyazonosítót tartalmazó lakcímigazolvány első esetben illetékmentes.
Csak azokat a haláleseteket anyakönyvezzük Nagykarácsonyon, amelyek itt történtek. Az anyakönyvezéshez kell a halottvizsgálati bizonyítvány, a haláleset anyakönyvezéséhez szükséges még az elhalt személyazonosító igazolványa, lakcímigazolványa, és ha van neki, akkor kell az érvényes útlevele, illetve az új típusú vezetői engedélye is. Ha rendelkezésre áll, kérjük a születési, illetve - házasok esetében - a házassági anyakönyvi kivonatot is. Ha nyugdíjas volt az elhalt, kérjük a nyugdíjas törzsszámát is, amely a nyugdíjas igazolványon, vagy a nyugdíjas kifizetési szelvényen van. Kell még a hozzátartozó személyazonosító igazolványa is.
Ha az elhalt külföldi állampolgár, külön tájékoztatást az Anyakönyvi Hivatalban kell kérni!
A hagyatéki értesítést az anyakönyvvezető küldi meg az elhunyt lakóhelye szerint illetékes Polgármesteri Hivatal hagyatéki előadójához.
Az eljárás illetékmentes.
Haláleset bejelentésekor készült jegyzőkönyv és az orvos által kiállított halottvizsgálati bizonyítvány alapján a halálesetet az anyakönyvvezető a halotti anyakönyvbe bejegyzi. Erről halotti anyakönyvi kivonatot állít ki és azt a hozzátartozó részére átadta, igazolást ad ki temetkezés céljára, teljesíti az előírt adatszolgáltatásokat. Érvényteleníti az elhalt átadott személyi azonosítóját és lakcímét igazoló hatósági bizonyítványt, majd a személyazonosításra alkalmas okmányokkal együtt átadja az okmányirodának.
Házasságkötés anyakönyvvezetése
A házasságkötési szándékot minden esetben személyesen kell bejelenteni az Anyakönyvi Hivatalban ügyfélfogadási időben. Törvényi szabályozás alapján a házasságkötést a bejelentéstől számított 30 napos várakozási idő után lehet megkötni, mely alól kivételesen indokolt esetben az ügyfél kérelmére felmentés adható, (illetékköteles, 2.200 Ft, melyet illetékbélyeg formájában kell teljesíteni) a kérelmet az Anyakönyvi Hivatalban kell benyújtani.
A kérelem mellé csatolni szükséges a felmentés indokoltságát igazoló iratot. (szakorvosi igazolás terhességről, lakásvásárlás, nászutas beutaló stb.)
-
Házasságkötési szándék bejelentéséhez szükséges iratok magyar állampolgárok esetében:
-
a házasulók érvényes személyazonosságot igazoló okmány (személyazonosító igazolvány, útlevél, 2001. január után kiállított vezetői engedély) + lakcímet igazoló hatósági igazolvány
-
születési anyakönyvi kivonatok
-
családi állapotot igazoló irat mindkét házasulandóról
-
hajadon és nőtlen családi állapot esetén: a bejelentett lakóhely szerint illetékes népesség-nyilvántartó által hivatalból egyeztetjük
-
elvált családi állapot esetén: jogerős bírósági ítélet,
-
özvegy családi állapot esetén halotti anyakönyvi kivonat
-
-
fiatalkorú házasulandó esetében Gyámhivatal által kiállított jogerős határozata házasságkötés engedélyezéséről
-
-
Házasságkötési szándék bejelentéséhez szükséges iratok külföldi állampolgár esetén:
-
külföldi hatóság által kiállított tanúsítvány arról, hogy a külföldi házasulandó házasságkötésének a külföldi jog szerint nincs törvényes akadálya
-
születési anyakönyvi kivonat
-
családi állapotot igazoló okirat
-
nőtlen, hajadon esetében külföldi hatóság előtt tett személyes nyilatkozat,
-
jogerős bírósági ítélet,
-
elhalt házastárs halotti anyakönyvi kivonata
-
-
érvényes útlevél
-
Amennyiben a külföldi házasulandó a házasságkötés bejelentésekor az Anyakönyvi Hivatalban személyesen megjelenni nem tud, ezt pótolhatja a külföldi hatóság előtt tett szándéknyilatkozattal. A fenti iratok csak hiteles magyar fordításban fogadhatók el. Hiteles fordítást végez az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda, Budapest 1062, VI. ker. Bajza u. 52. sz. alatti iroda.
Ha a magyar jog szerint törvényes akadálya van a házasságkötésnek, az Anyakönyvi Hivatal a házasságkötés iránti kérelmet elutasítja.
Nem magyar állampolgár házasságkötési szándékának bejelentése után az ehhez szükséges iratokat az illetékes közigazgatási hivatalnak elbírálás céljából megküldi. Ez esetben az elbírálás után tűzi ki a házasságkötés időpontját.
A születési név megváltoztatását a Belügyminiszter engedélyezheti. A kérelmet az állandó lakóhely szerint illetékes anyakönyvvezetőnél lehet személyesen benyújtani. Kiskorú gyermek névváltoztatását törvényes képviselője (édesapja és édesanyja együtt), cselekvőképességet kizáró gondnokság alatt álló személy esetében a gondnok terjesztheti elő. Kiskorú gyermek esetében, ha a szülők elváltak, akkor is kell mindkét szülő hozzájárulása a név megváltoztatásához. Ettől csak az az eset tér el, ha a szülő felügyeleti jogát megvonták és ezt jogerős bírósági ítélettel tudják bizonyítani.
Szülő családi nevének megváltoztatása kiterjed családi nevét viselő kiskorú gyermekére is. Kivétel: ha ennek ellenkezőjét a szülő kifejezetten nem kéri.
Az eljárás illetéke 10.000 Ft.
A névváltoztatási kérelmet az anyakönyvvezető tölti ki, melyben meg kell indokolnia a kérelmezőnek a névváltoztatást. A kérelem benyújtásához szükséges a kérelmező személyazonosító igazolványa. A kérelemhez csatolni kell annak a születési anyakönyvi kivonatát, akinek a nevét meg akarják változtatni, illetve azt a házassági anyakönyvi kivonatot, amelyet a névváltoztatás érint, továbbá az(oka)t a születési anyakönyvi kivonato(ka)t, amely(ek)et a névváltoztatás szintén érinthet (például a szülő gyermekének születési anyakönyvi kivonata). Abban az esetben, ha egy konkrét személy családi nevét szeretnénk felvenni névváltoztatással, szükséges a konkrét személy hozzájáruló nyilatkozata is. Családi névként nem lehet kérni híres emberek családi nevét, vagy régies írásmódú családi nevet, kivéve, ha a családban a felmenők közt valaki ezt viselte.
A házassági névviselési forma a házasság fennállása alatt, illetve megszűnése után az érintett kérelmére módosítható. A névmódosításhoz szükséges:
-
kérelmező személyazonosságát igazoló okmányt (személyazonosító igazolvány, útlevél, 2001. január 1. után kiállított vezetői engedély + lakcímet igazoló hatósági igazolvány
-
5.000 Ft értékű illetékbélyeg
-
házasság megszűnését igazoló jogerős bírósági ítélet, illetve halotti anyakönyvi kivonat (amennyiben a házasság megszűnt)
-
házassági anyakönyvi kivonat (a házasság fennállása esetén)
Amennyiben a házasságkötés Nagykarácsonyon történt, a bejegyzés és a házassági anyakönyvi kivonat kiállítása azonnal megtörténik.
Honosítási, visszahonosítási kérelem
A honosítási kérelmet nem magyar állampolgár kérhet, visszahonosítási kérelmet pedig az, aki már valamikor volt magyar állampolgár, de az valamilyen okból megszűnt. A kérelmet formanyomtatványon kell benyújtani a kérelmező a lakóhelye, illetve tartózkodási helye szerinti anyakönyvvezetőnél. Az ügyintézéshez szükséges az igénylő személyes jelenléte.
A kérelem adatait bizonyítani kell.
-
Kedvezményes honosítás esetén:
-
felmenő magyar állampolgárságát igazoló okirattal,
-
1 év magyarországi letelepedést (a letelepedés engedélyezett időpontjától számítva),
-
hogy a házastárs magyar állampolgár, és a házasság 3 éve fenn áll,
-
hogy kiskorú gyermeke magyar állampolgár,
-
magyar állampolgárnak külföldi gyermek örökbefogadása esetén: az örökbefogadásról szóló jogerős gyámhatósági határozattal,
-
menekült esetén: 3 évi magyarországi letelepedést a menekültügyi hatóság határozatával.
-
-
Nem kedvezményes honosítás esetén:
-
8 év Magyarországon lakást az engedélyezett letelepedéstől számítva.
-
Az eljárás illetékmentes.
Az ügyintézéshez az ügyfél részéről szükséges dokumentumok:
-
születési, házassági anyakönyvi kivonat, gyermek(ek)születési anyakönyvi kivonata,
-
ha az igénylő özvegy: az özvegy családi állapotot igazoló halotti anyakönyvi kivonat,
-
ha az igénylő elvált: az elvált családi állapotot igazoló jogerős bírósági ítélet.
-
A külföldi okiratokat hiteles magyar fordításban kell becsatolni.(OFFI - Országos Fordító és Fordításhitelesítő Iroda, Szeged, József A. sgt. 67/A., vagy Budapest, Bajza u. 52.)
-
bevándorlást, letelepedést engedélyező határozat fénymásolatban,
-
megélhetés igazolása (munkahely, eltartó, nyugdíj megállapításáról szóló határozat, vállalkozói igazolvány, APEH igazolás stb.),
-
diákok esetében iskolalátogatási igazolás,
-
lakást biztosító személytől: nyilatkozat a befogadásról vagy saját tulajdonnál: bérleti szerződés,
-
tulajdoni lap másolat,
-
alkotmányos alapismeretekből vizsgát igazoló okirat, kivéve a visszahonosítást kérők - Fejér Megyei Közigazgatási Hivatal Székesfehérvár
-
65 évet betöltöttek,
Vizsgára jelentkezés:
Fejér Megyei Államigazgatási Hivatal Székesfehérvár, Szent István út 9.
A vizsga időpontjáról a Államigazgatási Hivatal értesít.
Szükséges:
-
kézzel írott önéletrajz,
-
1 db igazolványkép,
-
érvényes személyi igazolvány.
Állampolgársági bizonyítvány iránti kérelem:
Az a magánszemély, akinek külföldön szükséges a magyar állampolgárságát igazolnia, vagy a külföldön élő magyar állampolgár, aki nem rendelkezik magyar érvényes személyazonosító igazolvánnyal, sem érvényes magyar útlevéllel, állampolgársági bizonyítvány iránti kérelmet nyújthat be személyesen, a lakóhely szerint illetékes Anyakönyvi Hivatalnál. A kérelemhez formanyomtatvány az anyakönyvvezetőnél szerezhető be.
A kérelemhez csatolni szükséges:
-
születési anyakönyvi kivonatot
-
családi állapotot igazoló okiratot (házassági anyakönyvi kivonat, elhunyt házastársa halotti anyakönyvi kivonata, jogerős bontóítélet)
-
szülök születési, illetve házassági anyakönyvi kivonatát
-
lejárt magyar útlevelet, illetve személyazonosító igazolványt
A kérelmet a csatolt iratokkal együtt az anyakönyvvezető továbbítja a Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium felé. Az állampolgársági bizonyítványt a kérelmező részére az általa megjelölt lakcímre közvetlenül küldi meg a minisztérium. A kérelem illetéke 1.500 Ft, melyet illetékbélyeg formájában kell leróni.
Az apai elismerő nyilatkozatot abban az esetben lehet megtenni, ha az édesanya hajadon, vagy ha házassága nem állt fenn a gyermek fogamzásának időpontjában. A vélelmezett fogamzási idő a gyermek születésének napjától visszafelé számított száznyolcvankettedik és háromszázadik nap között eltelt idő mindkét határnap beleszámításával. (ha fennállt ekkor a házasság, akkor a volt férjet kell apának tekinteni). Az apai elismerő nyilatkozatot akkor lehet itt megtenni, ha az egyik szülőnek Nagykarácsonyi az állandó vagy ideiglenes lakcíme. A nyilatkozat megtételéhez szükséges mindkét szülő személyazonosító igazolványa, és ha az anya nem hajadon családi állapotú, akkor családi állapotát igazoló okirat is (elhunyt házastárs halotti anyakönyvi kivonata, vagy jogerős bontóítélet), továbbá a terhességet igazoló orvosi igazolás (kismamakönyv vagy külön orvosi igazolás erről a tényről). Ha külföldi állampolgár valamelyik szülő, akkor külön tájékoztatás az Anyakönyvi Hivatalban kérhető!
Az eljárás illetékmentes.