Az ügyintézés helye
Polgármesteri Hivatal - 4. sz. iroda
Ügyintéző
Kardos Diána köztisztviselő
Elérhetőségek
Tel.: (06 25) 507 - 260 / 11 mellék
Fax: (06 25) 507 - 260/ 18 mellék
Illetékesség
A belföldi hagyaték leltározása iránt az elhunyt személy utolsó belföldi lakóhelye.
Az eljárás megindítása történhet
- hivatalból
- ügyfél kérelmére - akinek az eljáráshoz jogi érdeke fűződik
Az eljárás menete
- hagyatéki eljárás hivatalból indul a halottvizsgálati bizonyítvány beérkezésével, de indulhat kérelemre is (póthagyaték)
- A halottvizsgálati bizonyítványon megjelölt hozzátartozót az ügyintéző értesíti az eljárás megindulásáról, és ezzel egyidejűleg tájékoztatja az ezzel kapcsolatos teendőiről.
- A hagyatékkal kapcsolatos nyilatkozatot, illetve a leltár felvételéhez szükséges adatokat elsősorban a kiértesített hozzátartozónak kell szolgáltatnia, de bármelyik öröklésben érdekelt nyilatkozatot tehet. Nyilatkozatot annak a hozzátartozónak célszerű tennie, aki a legtöbb adattal, ténnyel rendelkezik a többi öröklésre jogosultakról és a hagyatéki vagyonról.
- A tényállás tisztázása és a szükséges adatok beszerzése (tulajdoni lap, ingatlan értékelés stb.) után kerül sor a leltár felvételére, ezt követően a teljes iratanyag továbbításra kerül a 15/1991. (XI.26.) IM rendelete szerinti illetékes közjegyzőhöz.
- A közjegyző intézkedéseket tesz a tárgyalás előkészítésére, majd kitűzi az időpontot – ha az ügy alkalmas a tárgyalásra-, melyről minden öröklésben érdekeltet írásban (tértivevényes levél) értesít.
- A hagyatéki tárgyalás után – a hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedését követően van lehetőség a hagyatéki vagyon tulajdonjogi rendezésére.
A hagyatékot leltározni kell, ha az elhaltnak:
- belföldön fekvő ingatlan (lakás, garázs, föld, kert, telek, stb.) tulajdoni hányada van,
- belföldi cégjegyzékbe bejegyzett gazdasági társaságban, illetve szövetkezetben fennálló tagi (részvényesi) részesedése van
- lajstromozott vagyontárgya van (olyan ingó dolog vagy jog, melynek meglétét közhiteles nyilvántartás igazolja) pl.: engedélyhez kötött gépjármű; lőfegyver; védett műalkotás; egyéb; nem tartoznak ide a bankok, pénzintézetek, biztosítók nyilvántartásai, az azokban fellelhető vagyon kérelemre leltározható.
- a törvényben megállapított öröklési illetékmentes értéket (jelenleg 300.000, Ft,- /örökös) meghaladó értékű ingó vagyona.
- ha az öröklésben érdekeltek között méhmagzat, vagy cselekvőképtelen; vagy korlátozottan cselekvőképes; vagy ismeretlen helyen lévő személy, akinek az öröklési érdeke veszélyeztetve van;
- ha az örökhagyó halálakor – aktív, hivatását gyakorló – közjegyző, ügyvéd, önálló bírósági végrehajtó, igazságügyi szakértő, gyám vagy gondnok volt
- vagy az öröklésben érdekelt(ek) indokolt kérelmére.
- Hagyatéki vagyon hiányában, ha az örökösöknek kizárólag az örökösi minőségük igazolására van szükségük, öröklési bizonyítvány kiállítására kerülhet sor.
Az öröklési bizonyítvány kiállítása olyan helyzetek kezelésére szolgál, amikor leltározandó vagyon
- a hagyatékhoz tartozó ingóság értéke jelenleg az örökösönkénti 300.000,- Ft-ot nem éri el
- a hagyatéki vagyon értéke nem állapítható meg, vagy nincs hagyatéki vagyon, de az örökös vagy más érdekel az eljárás lefolytatásához fűződő jogi érdekét valószínűsíti
- csak az örökhagyót megillető társadalombiztosítási ellátás (nyugdíj, segély, járadék stb.) a hagyaték tárgya,
- amennyiben a hagyaték tárgya kizárólag külföldi ingatlan, vagy olyan külföldön lévő ingóság, melynek átadására vonatkozóan a közjegyzőnek nincs joghatósága.
Hagyatéki eljárás lefolytatásának nincs helye, amennyiben:
- nincs hagyatéki vagyon – és öröklési bizonyítvány kiállítását sem kérték A „vagyontárgy” kifejezés szorosan értelmezendő, csupán aktívumról lehet szó, vagyontárgyon nem értelmezendők kötelezettségek, hagyatéki tartozások.
- az elhunytnak tulajdoni joga nincs, csak özvegyi joga, tartási joga, vagy haszonélvezeti joga van bejegyezve bármely ingatlan tulajdoni lapjára. Ilyen esetben a bejegyzést a haláleset tényének igazolásával, az illetékes földhivatalnál a tulajdonos töröltetheti.
- az elhunyt önkormányzati lakás főbérlője volt, a lakás kiürítésével, illetve a bérleti jogviszony folytatásával kapcsolatosan a polgármestert kell felkeresnie.
- az elhunyt a haláleset hónapjában esedékes nyugdíját nem vette át, és van vele azonos lakcímen lakó, közös háztartásban élő házastársa, egyenes ági rokona, aki közvetlenül a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságtól – 1820 Budapest – kérheti a járandóság kifizetését.
- az elhunyt értéktől függetlenül olyan számlával, betéttel, biztosítással rendelkezett melyre haláleseti kedvezményezett került megjelölésre, a megjelölt kedvezményezett az adott pénzintézetnél vagy biztosítónál személyesen eljárhat.
- az elhunyt csak személyes használati tárgyakkal és ruhaneműkkel rendelkezett.
Póthagyatéki eljárás:
- a póthagyaték, eljárás tekintetében megegyezik az alap hagyatékra vonatkozó eljárással. Azzal a különbséggel: csak kérelemre indul, és ebben az esetben a kezdeményező félnek igazolnia kell a halálozás tényét, a hagyatéki vagyon meglétét, illetve az eljárás lefolytatásához fűződő jogos érdekeket valószínűsíteni köteles.
- A póthagyatéki eljárást a hagyatéki eljárás megindítására jogosultak kérhetik, illetve az eljáráshoz szükséges adatokat a kérelmező kötelezettsége szolgáltatni.
Illetékesség
Belföldi hagyaték leltározása iránt az elhunyt személy utolsó belföldi lakóhelye, ha pedig belföldön lakóhelye nem volt, vagy nem állapítható meg, a hagyatéki vagyon fekvésének helye szerinti illetékes jegyző intézkedik.
Szükséges iratok
- az örökhagyó halotti anyakönyvi kivonat másolata
- törvényes- és/vagy végrendeleti örökösök pontos adatai
- póthagyaték esetén a korábbi hagyatékátadó végzés másolata
- amennyiben az örökhagyó halálakor –aktív, hivatását gyakorló- közjegyző, ügyvéd, önálló bírósági végrehajtó, igazságügyi szakértő, gyám vagy gondnok volt az erre vonatkozó igazolás másolata (kamarai nyilvántartás, gyámhatósági határozat)
- a törvényes képviselő adatai, ha kiskorú, gondnokolt, ismeretlen helyen lévő érdekelt van az öröklésre jogosultak között (gyámhatósági határozat);
- ha méhmagzat érdekelt van, az erre vonatkozó igazolások;
- hatósági nyilvántartásban szereplő jármű (személygépkocsi, motorkerékpár, motorcsónak, hajó, mezőgazdasági haszongép stb. forgalmi engedély másolata;
- végintézkedés esetén a végrendelet, öröklési -, ajándékozási szerződés másolata – pénz- és hitelintézettel szemben fennálló követelésre vonatkozó igazolás másolata (számlakivonat, kötvénymásolat, értékpapír másolata, takarékbetétkönyv másolata, szerződés elszámolás másolata stb.)
- biztosításból eredő követelésből eredő igazolások (kötvény másolat, díjközlő másolat)
- pénztári tagságból eredő követelés igazolása: lakás-takarék, magánnyugdíj, egészség biztosítás stb. (tagi értesítő, egyenlegközlő stb.)
- gazdasági társaságban, vállalkozásban tagság, érdekeltség (cégkivonat, alapító okirat másolat); Nyilatkozat arra vonatkozóan, szükségesnek ítéli-e hagyatéki ügygondnok bevonását az eljárásba;
- egyéb nyilvántartásban szereplő vagyontárgy (pl. marhalevél; lőfegyver, műkincs; védett műalkotás stb.) ezek meglétét igazoló dokumentum másolata
- az örökhagyót még megillető járandóságokra vonatkozó igazolások (nyugdíjas törzsszám; munkáltatói letéti igazolás; megállapító határozat; levél, stb.)
- életvitelszerűen külföldön tartózkodó öröklésben érdekelt magyarországi kézbesítés-megbízói meghatalmazása
- jogi képviselet esetén ügyvédi meghatalmazás
- hitelezői igény bejelentés és egyéb tartozásokra vonatkozó dokumentumok másolata (temetési számla, hitel- vagy pénzintézeti szerződés vagy kimutatás, elszámolás, nyilatkozat, nyilvántartáson kívüli tulajdonjogi igényt megalapozó irat (pl. adásvételi szerződés), házassági vagyonközösségi igény esetén (pl. házassági anyakönyvi kivonat), egyéb tartozásokra vonatkozó igénybejelentés vagy iratok másolata
- Az ingatlanra vonatkozó okiratok (adásvételi- ajándékozási szerződés, tulajdonjogot, vagy használati jogot bizonyító megállapodás, stb.)
- A temetési számla.