A születési név megváltoztatása

A születési név – családi és/vagy utónév – megváltoztatása csak magyar állampolgár részére engedélyezhető.

A kérelmező kizárólag a saját, a kiskorú gyermeke, a gondnokoltja vagy a gyámoltja születési nevének megváltoztatását kérelmezheti. A szülő névváltoztatásának a hatálya – erre irányuló kérelem esetén - kiterjedhet a szülő családi nevét viselő kiskorú gyermekek családi nevére.

A szülő családi nevének megváltozását a kiskorú gyermek születési anyakönyvi bejegyzésébe akkor is be kell jegyezni, ha a szülő nem kérte a névváltoztatás hatályának a kiskorú gyermekre történő kiterjesztését vagy a gyermek nem a névváltoztatással érintett szülő születési családi nevét viseli.

Ezért a kérelemben a kérelmezőnek a kiskorú gyermekei adatairól nyilatkoznia szükséges. A névváltoztatás hatálya kiterjed a kérelmező nevét viselő házastárs házassági nevére. A magyar hagyományoktól eltérő hangzású, a magyar családnevek rendszerében nem szereplő vagy kis számban előforduló családi név, történelmi név, régies írásmóddal írott családi név felvételét – különös méltánylást érdemlő körülmények kivételével – nem lehet engedélyezni.

Különös méltánylást érdemlő körülményként értékelhető többek között, ha az ügyfél bármely egyenes ági felmenője által viselt családi név felvételének engedélyezését kérelmezi és okiratokkal igazolható a felmenő és a kérelmező közötti családi kapcsolat (családfa felállítás). Csak különös méltánylást érdemlő okból engedélyezhető újabb névváltoztatás az előző névváltoztatás hatályba lépésétől számított öt éven belül.

Különös méltánylást érdemlő körülményként értékelhető, ha az ügyfél az eredeti születési nevét kérelmezi „vissza” azzal az indokkal, hogy a névváltoztatással felvett nevével nem tud azonosulni, a környezete nem tudja az új nevet megszokni vagy változás állt be a családi kapcsolataiban, ezért megszűnt az az ok, amely miatt a születési neve megváltoztatása mellett döntött. Nem engedélyezhető személyhez fűződő jogot sértő családi név.

A név választásánál ezért figyelemmel kell lenni arra, hogy a névváltoztatás engedélyezése nem sértheti a kérelmező közvetlen környezetében élő személyek névviseléshez való jogát. Ha a kérelem egy konkrét személy nevének a felvételére irányul (pl. nevelőszülő) az érintett személynek (pl. nevelőszülőnek) a névváltoztatáshoz írásban hozzá kell járulnia.

A magyar hagyományoktól eltérő hangzású, a magyar családnevek rendszerében nem szereplő vagy kis számban előforduló családi név engedélyezésére irányuló kérelem esetén a Névváltoztatási és Anyakönyvi Osztály a Nyelvtudományi Kutatóközpont nyilatkozatát kérheti. A Nyelvtudományi Kutatóközpont nyilatkozata a döntés meghozatalakor köti a Névváltoztatási és Anyakönyvi Osztályt. Utónévként fő szabály szerint a magyar utónévjegyzékben szereplő, születési nemnek megfelelő utónév engedélyezhető.

Az utónévjegyzék a www.nytud.hu oldalon érhető el.

A névváltoztatási kérelem tartalmi elemei közül kiemelt jelentősége van az indokolásnak. A névváltoztatási kérelem indokolásában a névváltoztatási szándékot megalapozó okokat és körülményeket fel kell tárni. Az indokolásban ki kell térni arra is, hogy az ügyfélnek miért a kérelmezett névre esett a választása. Amennyiben a kérelem a családi és utónév együttes megváltoztatására irányul (teljes születési név megváltoztatása), a kérelmet a családi név és az utónév vonatkozásában külön meg kell indokolni.

A névváltoztatási kérelmet személyesen kell benyújtani bármely polgármesteri hivatal anyakönyvvezetőjénél, vagy külföldön bármely hivatásos konzuli tisztviselőnél. A kérelemnyomtatványt az anyakönyvvezető, illetve a hivatásos konzuli tisztviselő biztosítja.